Harun Demir

Linux 101-3: Hangi Linux Dağıtımını Kullanmalıyız? | Harun Demir - Kişisel Blog

Linux 101-3: Hangi Linux Dağıtımını Kullanmalıyız?

Linux2021-01-02 20:10:23 tarihinde yayınlandı506 görüntülenme0 yorum
Linux 101-3: Hangi Linux Dağıtımını Kullanmalıyız?
Image Credit: Linux 101-3: Hangi Linux Dağıtımını Kullanmalıyız?

Merhabalar. Bu yazımda sizlere hangi alanlarda hangi Linux dağıtımını kullanabileceğinizden bahsedeceğim.

Bildiğiniz gibi Linux özgür ve açık kaynak bir yazılım. Açık kaynak olduğu için de binlerce geliştirici tarafından destekleniyor ve gün geçtikçe yeni yeni dağıtımlar ortaya çıkıyor. Peki, bu dağıtımlar arasından hangisi bizim için daha iyi?

Siber güvenlik uzmanı olabilirsiniz, yazılım geliştirici olabilirsiniz, gündelik bilgisayar kullanıcısı olabilirsiniz, hatta yeni başlıyor bile olabilirsiniz. Merak etmeyin, herkes için bir Linux dağıtımı var. Gelin alanlara göre Linux dağıtımlarını inceleyelim.

Öncelikle Linux'a yeni başlayanlardan ve Linux'u gündelik hayatlarında kullanmak isteyenlerden başlayalım.

Birsürü insan Linux'un sadece komut satırından oluşan ve komutlarla yönetilen bir sistem olduğunu düşünmekte ve bu yüzden Linux'tan uzak durmaktadır. Bu kısmen doğru olsa da genel olarak yanlıştır. Eğer ki siz Linux kurulu olan bir sisteme uzaktan bağlanıyorsanız, o sistemi komutlar üzerinden yönetirsiniz. Ama Linux'u kendi bilgisayarınızda kullanıyorsanız, Linux için geliştirilen masaüstü ortamlarının olduğunu bilmelisiniz. Örnek olarak KDE, GNOME, XFCE, MATE masaüstü ortamlarını verebiliriz.

Eğer Linux'a yeni başlıyorsanız ve sistemin nasıl kullanıldığını öğrenmek istiyorsanız, Ubuntu ve Pardus sizin için iyi bir seçenek olacaktır. İki dağıtım da özellikle yeni başlayanlar için kullanımı kolay ve hızlı dağıtımlardır. Bu dağıtımlarda günlük işlerinizi kolay bir şekilde halledebilirsiniz, film seyredebilirsiniz, müzik dinleyebilirsiniz, internete girebilirsiniz, maillerinizi kontrol edebilirsiniz, bunlar gibi daha birsürü işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Dağıtımlar hakkında daha fazla bilgi için Linux 101-2: Linux Dağıtımları isimli yazıma göz atabilirsiniz.

Linux aynı zamanda yazılım geliştiriciler için güçlü bir seçenektir. Android geliştirici olarak mı çalışıyorsunuz? Android Studio'yu kurabilir ve çalıştırabilirsiniz. React Native ve Flutter gibi yazılım geliştirme kitlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca Android emülatörü olan Genymotion'u da kullanabilirsiniz. Back-end geliştirici misiniz? Java, C, C++ gibi dilleri ve bu dillerin kütüphanelerini kullanabilirsiniz. Visual Studio Code'u indirip geliştirme işlemlerinizi burada gerçekleştirebilirsiniz. Front-end geliştirici misiniz? HTML, CSS, JS gibi diller her yerde çalışıyor. Front-end geliştirmede kullanılan araçları Linux'ta kullanabilirsiniz. Python ile yapay zeka ve makine öğrenmesi alanında mı çalışıyorsunuz? Python Linux'ta kurulu olarak geliyor. Bunun gibi daha bir çok örnek sayılabilir.

Sırada siber güvenlik alanında çalışanlar var. Siber güvenlik için Linux olmazsa olmazdır. Sızma araçları, test araçları vb. araçlar genel olarak Linux'ta kullanım için geliştirilmiştir. Ayrıca siber güvenlik için özel Linux sürümleri mevcuttur. Bunlardan en çok bilineni Kali Linux'tur. Onun dışında Parrot OS, BlackArch gibi dağıtımlar mevcuttur. Bu dağıtımlar üzerinden Capture The Flag (Bayrak Kapmaca) gibi yarışmalara katılabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Dünya çapında kullanılan ağ sistemlerinin ve sunucuların çoğunda Linux kullanıldığını söyleyebiliriz.

Peki ya robotik alanında çalışanlar? Bunun için seçebileceğiniz yollardan biri de bir Raspberry Pi geliştirme kartı almak ve içine Raspberry Pi OS (önceki adıyla Raspbian) yüklemek. Raspberry Pi OS Linux tabanlı bir dağıtımdır. Raspberry Pi kartı için özel olarak geliştirilmiştir. Sistemde robotik kodlama yapabilir ve bu kodların, karta taktığınız cihazları çalıştırmasını sağlayabilirsiniz. Sadece robotik için değil, başka türlü projelerde de kullanabilirsiniz. Örnek olarak akıllı ayna yapımı ve PiStation (Eski atari ve PlayStation 1 oyunlarını oynayabildiğiniz bir sistem) verilebilir.

Hangi Linux dağıtımının kullanılabileceğinden bahsettiğimiz yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Yeni yorum gönder

(Yorumlarınız yöneticinin onayından geçtikten sonra yayınlanır.)Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!