Harun Demir

Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği Nedir? Nasıl Yapılır? | Harun Demir - Kişisel Blog

Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Erasmus2020-06-17 20:32:11 tarihinde yayınlandı439 görüntülenme1 yorum
Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği Nedir? Nasıl Yapılır?
Image Credit: Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Merhabalar. Bugün sizlerle Erasmus+ hakkındaki bilgilerimi paylaşacağım.

Erasmus (ya da Erasmus+ Öğrenci Değişim Programı), Avrupa Birliği tarafından düzenlenen ve öğrencilerin bu programa dahil olan ülkelere giderek eğitimlerine devam etmelerini, iş tecrübesi kazanmalarını ve yeni kültürler tanımalarını sağlayan bir programdır.

Erasmus aslında iki çeşittir:
1- Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği
2- Erasmus+ Staj Hareketliliği

Ben burada Öğrenim kısmından bahsedeceğim.

Not: Bu yazıda bahsi geçen belgeler Fırat Üniversitesi'nin sitesinde bulunabilir. Ben anlatımımı bu belgeler üzerinden yapacağım.

Bu programa katılabilmek için gereken şartlar şunlardır:
1- Üniversite öğrencisi olmak
2- Genel ortalamanın 2.20 ve üzeri olması (Yüksek lisans için 2.50 ve üzeri)
3- İngilizce seviyesinin en az B1 olması

Eğer bu şartları sağlıyorsanız yapmanız gerekenleri aşağıya sıralıyorum:

1- Programa Başvuru

Üstteki şartları sağlıyorsanız Erasmus'a katılabilmek için üniversitenizin düzenleyeceği dil sınavına girmeniz gerekmekte. Bunun için de üniversitenizin dış ilişkiler biriminin belirlediği tarihlerde başvurunuzu yapıyorsunuz. Başvuruda sizden bilgileriniz, gitmek istediğiniz üniversiteler arasında tercih yapmanız, hangi dönemde gitmek istediğinizi (Güz, Bahar veya hem Güz hem Bahar) belirtmeniz ve hibe isteyip istemediğinizi seçmeniz isteniyor (Hibeyi aşağıda açıklıyorum). Tercih hakkınız üniversitenize göre değişebilir. Ben 3'ü Polonya, 1'i Malta ve 1'i Slovenya olmak üzere 5 tercih yapmıştım. Sonra başvuru belgelerinizi dış ilişkiler birimine teslim ediyorsunuz ve sınav tarihlerinin açıklanmasını bekliyorsunuz.

Başvuru için istenen belgeler şunlar:
- Öğrenci Hareketliliği Başvuru Formu
- Transkript (İngilizce ve Türkçe)
- Yabancı Dil Sonuç Belgesi (Varsa)

2- Dil Sınavı

Dil sınavı iki şekilde yapılıyor. İlk olarak yazılı sınav yapılıyor. Yazılı sınavı geçenler ise sözlü sınava katılıyor. Daha sonra sınav notunun %50'si ve genel ortalamanızın %50'si alınarak sınav sonucunuz hesaplanıyor. Sınav sonucunuz 50'nin üzerindeyse B1 İngilizceniz olduğu onaylanıyor ve puanınıza göre Asil veya Yedek listesine yerleştiriliyorsunuz.

3- Sınav Sonucu ve Hibe

Sınava girdiniz, 50 veya üzeri bir puan aldınız ve listeye yerleştiniz. Sonrası nasıl olacak?
Eğer asildeyseniz zaten sıkıntı yok. Eğer yedekteyseniz, asil listesinden birinin hakkından vazgeçmesini beklemek zorundasınız.
Şimdi en önemli konulardan biri olan hibeyi açıklayalım.
Hibe, gittiğiniz ülkede ihtiyaçlarınızın bir bölümünü karşılamanız için Ulusal Ajans tarafından size verilen karşılıksız paradır. Bu para, öğrencinin karşı üniversiteden alacağı kabul mektubundaki tarihlere göre hesaplanır ve ülkelere göre değişiklik gösterir. Hibe miktarları aşağıdaki gibidir:

Ülke Grupları Ülkeler Hibe Miktarları
1. ve 2. Grup Ülkeler Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, İrlanda, İsveç, İzlanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Norveç, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Güney Kıbrıs, Hollanda, İspanya, İtalya, Malta, Portekiz, Yunanistan 500
3. Grup Ülkeler Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, Türkiye 300

Üniversitelere göre değişmekle birlikte hibe şöyle verilir:
İlk önce hibenin %70'ini alırsınız. Bu hibeyle karşı üniversiteye gidersiniz. Dersleri geçtiğiniz ve kalan belgeleri teslim ettiğiniz halde hibenizin kalan %30'unu alırsınız. Eğer ki gittiğiniz ülkede aldığınız derslerin %70'ini veremezseniz, ülkeye döndüğünüzde hibenizin kalan kısmını alamazsınız ve aldığınız hibe de sizden geri istenebilir.
Şöyle bir örnek vereyim:
Ben Erasmus kapsamında Polonya'da 4 ay kaldım. Bunun için de toplamda 1280€ aldım. Bu paranın %70'ini (896€) oradayken, kalan %30'unu da (384€) burada belgelerimi teslim ettikten sonra aldım.

Son olarak, eğer hibesiz gitmeyi tercih ederseniz gittiğiniz ülkedeki tüm masrafları kendiniz karşılamak mecburiyetindesiniz.

Hibeyi de açıkladığımıza göre devam edebiliriz.

4- Belgeleri Hazırlama

Çoğu öğrenci Erasmus sınavının çok sıkıntılı olduğunu düşünür. Ama asıl sıkıntılı olan sınav değil, sınav sonrasıdır. Bu kısım çok sıkıcı ve uğraştırıcı olduğu için kimi öğrenciler haklarından vazgeçerler ve Erasmus yolculuklarını daha başlamadan bitirirler. Bu kısımda önemli olan sabırla belgelerinizi hazırlamanızdır. Çünkü bu işin sonunda uçak biletinizi alıp yolculuğun keyfini çıkaracaksınız.

Hazırlamanız gereken belgeler şunlar:

- Öğrenim Anlaşması Formu (Learning Agreement - LA)
Bu formda siz, kendi üniversitenizde aldığınız dersler ile karşı üniversitede alacağınız dersleri eşleştiriyorsunuz. Bunu bölümünüzün Erasmus koordinatörü ile yapmanız gerekmekte. Karşı üniversitenin ders listesi için karşı üniversitenin Erasmus bölümü ile görüşmeniz gerekiyor.

- Kabul Yazısı
LA'yı hazırladıktan sonra karşı üniversiteye gönderiyorsunuz. Onlar incelemelerini yaptıktan sonra size kabul edildiğinize dair bir belge yolluyorlar. Değişiklik de gösterebilir. Ben ilk önce kabul yazısını almıştım. Şimdiki üniversiteler taranmış belgeleri kabul ediyor ama siz yine de onlara sorun.

- Gidiş Fakülte Yönetim Kurul Kararı
Fakültenize, eğitiminizin bir bölümünü karşı üniversitede devam ettireceğinize dair dilekçe vermeniz gerekiyor. Ek olarak ben LA ve Kabul Mektubunun fotokopisini vermiştim.

- Bilgi Formu
Doldurmanız gereken bir başka form ise Bilgi Formu. Bu formda hangi ülkeye gideceğiniz, gideceğiniz okulun adresi, alacağınız hibe miktarı vb. bilgilerin olması gerekiyor. Hibe kısmını dış ilişkiler birimiyle beraber dolduruyorsunuz.

- Euro Hesabı Dekont Fotokopisi
Hibenizin yatırılabilmesi için bir Euro hesabına ihtiyacınız var. Bizden Vakıfbank Euro hesabı istediler. Bu hesabı açtırıp dekontunu dış ilişkiler birimine veriyorsunuz.

- Sağlık Sigortası (İngilizce ve Türkçe)
Yurtdışına gitmenin olmazsa olmazlarından biri olan sağlık sigortasını da yaptırmak şart. Herhangi bir sigorta kurumundan sigortanızı yaptırabilirsiniz. Başvuracağınız kuruma Erasmus için gittiğinizi söylerseniz size yardımcı olurlar.

- Hibe Sözleşmesi
Bu sözleşmede sizin ne kadar hibe alacağınız, bu hibenin hangi hesaba yatırılacağı, sigorta bilgileriniz gibi bilgiler bulunur. 

- Öğrenci Taahhütnamesi
Bu taahhütnamede sizin hibeyi almanız için uymanız gereken kurallar belirtilir.

- Pasaport Fotokopisi
Gelelim pasaport kısmına. Bir kere şunu açıklığa kavuşturalım. Öğrenciyseniz ve 25 yaşın altındaysanız harç ödemeden, sadece defter bedelini ödeyerek pasaportunuzu alabiliyorsunuz. Aldığınız pasaport bordo ve 25 yaşınıza kadar geçerli oluyor.
Gerekli belgeler:
- Nüfus cüzdanınızın aslı
- 2 adet biyometrik fotoğraf
- Varsa eski pasaportlarınız
- Anlaşmalı bankalara defter bedelini yatırdıktan sonra alacağınız dekont
- Öğrenci belgesi
Bu belgeleri topladıktan sonra randevu.nvi.gov.tr üzerinden randevunuzu alıp seçtiğiniz nüfus müdürlüğüne giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Pasaportun gelmesi 1 hafta falan sürer.
Pasaportunuzu aldıktan sonra fotokopisini birime vermeniz gerekiyor.

- Dil Sertifikası
Bazı üniversiteler sınavı kazanan öğrencileri bir ay süren bir İngilizce kursuna alır ve kurs sonunda öğrencilere B1 İngilizceye sahip olduğuna dair bir sertifika verir. Bu sertifikanın fotokopisini birime vermeniz gerekiyor.

- Vize Fotokopisi

Bütün bu belgeleri tamamladınız. Geriye sadece hibe yazısını almak ve bu yazı ile gideceğiniz ülkenin vizesine başvurmak kaldı.
Vizede sizden istenenler gideceğiniz ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Bunun için gideceğiniz ülkenin konsolosluk sayfasına bakabilirsiniz.
Genel olarak konsolosluğa verecekleriniz şunlar (Dediğim gibi gideceğiniz ülkenin vizesini araştırın):
- Biyometrik fotoğraf
- Vize ücreti
- Parmak iziniz (Yeni kimlik kullananlardan istemeyebiliyorlar)
- Uçak bileti (Her ülke istemiyor)
- Sağlık sigortası
- Vize başvuru formu
- Hibe yazınız
Vizede sizden istenilen bilgilerden biri, karşı ülkede kalış masraflarınızın kim tarafından karşılanacağı. İşte burada aldığınız hibe yazısı devreye giriyor. Başvuru formunda masrafların kim tarafından karşılanacağı kısmına "AB ERASMUS HİBESİ" yazmanız gerekiyor.
Başka bir bilgi de hangi tip ve kaç günlük vize alacağınız. Alacağınız vize D tipi vize, çünkü ülkede 90 günden fazla kalacaksınız. D tipi vizenin içinde Schengen vizesi de var. Günleri de kalacağınız gün sayısından 5-10 fazla yazın. Çünkü gününüz bittiğinde ülkeden çıkmanız gerekiyor. (Örneğin 10 Şubat'ta okulunuz bitiyorsa 15 Şubat yazın.)
Vize için gereken belgeleri teslim ettikten sonra isterseniz konsolosluğa gidip kendiniz alabilir ya da istediğiniz adrese göndermelerini sağlayabilirsiniz.

Not: Vize başvurularını isterseniz gideceğiniz ülkeyle anlaşmalı bir şirket aracılığıyla da yapabilirsiniz. Ama onlar ekstra hizmet bedeli de alırlar. Bilginiz olsun. 

Vizenizi de aldıktan sonra fotokopisini dış ilişkiler birimine verirsiniz. Tüm belgeler tamamlandıktan sonra da yapmanız gereken şey bavulunuzu hazırlamak ve zamanı geldiğinde yola çıkmak.

Karşı üniversiteye gittiğinizde de sizden istenilen belgeler şunlar:
- Varış Belgesi
Karşı üniversitenin size verdiği ve sizin o üniversitede derse başladığınızı gösteren bir belge. Bunu taratıp gönderiyorsunuz.

- During The Mobility (Ders değişikliği yapıldıysa)
Bu belge genelde LA'nın içinde olur. Herhangi bir ders değişikliği yaptığınızda bu belgeyi doldurup göndermeniz gerekmekte.

- OLS (Online Linguistic Support) Kurs Sınav Sonucunuz
Her Erasmus öğrencisi, İngilizce'lerini geliştirmeleri için OLS adı verilen bir sisteme kaydedilir. Karşı üniversiteye gittiğiniz zaman bu sistemden ilk dil sınavına girip sonucunu kendi üniversitenize göndermeniz gerekiyor.

Karşı üniversiteye gittik ve gördük ki uyuşmayan derslerimiz var. Ne yapacağız?

Uyuşmayan derslerinizi 15 gün içinde dış ilişkiler birimine ve koordinatörünüze bildirmeniz gerekiyor. Ders değişikliğini onlarla birlikte yapıp During The Mobility belgenizi ona göre düzenliyorsunuz.

Tamam, onu da hallettik. Kaldığımız dönemi de bitirdik. Ülkeye dönüşte ne yapmamız gerekiyor?

Dönüşte istenen belgeler de şunlar:
- Varış Belgesi (Certificate of Arrival)
Bu belgeyi taratıp kendi üniversitenize göndermiştiniz. Bu sefer belgenin orijinalini vereceksiniz.

- LA ve During The Mobility
Bu belgelerin de orijinalini vereceksiniz.

- OLS 2. Sınav
Ülkeye dönmeden önce OLS'deki final sınava girip sonucunu çıktı alıp kendi üniversitenize vereceksiniz.

- Dönüş Fakülte Yönetim Kurul Kararı
Döndüğünüze dair kurul kararı alıp bunu üniversitenize vereceksiniz.

Türkiye'ye döndükten ve belgelerinizi teslim ettikten sonra dersleri geçmişseniz hibenizin kalan %30'unu da alır ve Erasmus maceranızı sonlandırırsınız.

Erasmus süreci genel anlamda böyle. Şimdi gelelim tavsiye kısmına.

Tecrübelerime dayanarak verebileceğim tavsiyeler şunlar:
- İşinizi asla geciktirmeyin. Eğer geciktirirseniz karşı üniversitenin istediği belgeleri zamanında teslim edemezsiniz, vizenizi almada sıkıntı yaşarsınız, bu gibi sebeplerle Erasmus hakkınız iptal bile olabilir.
- İşinizi her zaman takip edin. Belgeleriniz ne durumda, hangi belgeleriniz eksik, yanlış olan bir şey var mı vb. konuları gözardı etmeyin.
- En önemlisi, pes etmeyin. Canınızı sıkan işler olacak, belki hibenizi geç alacaksınız, belki dersleriniz geç sayılacak. Ne olursa olsun işinizin peşini bırakmayın.
- Şunu da söyleyeyim. Gittiğiniz ülkenin kurallarına uyun. Herhangi bir durumdan dolayı ceza yerseniz başınız yanabilir. Ülkenin kültürüne, diline vb. saygılı olun.

Son olarak, Erasmus bize ne katacak?
Öncelikle, yurtdışına gitmiş olacaksınız. Farklı insanlar farklı kültürler, farklı hayatlar tanıyacaksınız.
İkincisi, Avrupa'da ülkeler arası sınır kontrolü olmadığı için Schengen sınırları dahilinde istediğiniz ülkeye giriş çıkış yapabileceksiniz. Eşsiz bir fırsat.
Son olarak da ileride tekrar gitmek istediğinizde işiniz biraz daha kolaylaşacak. Belki Erasmus'un staj imkanından yararlanmak istersiniz ve tekrar gidersiniz.

Evet değerli okuyucular, Erasmus için anlatacaklarımızın sonuna geldik. Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım, hatam varsa affedin lütfen.

Hoşçakalın.

Yeni yorum gönder

(Yorumlarınız yöneticinin onayından geçtikten sonra yayınlanır.)1 Yorum


sami dönmez

ellerine saglık kardesimHarun

Teşekkür ederim.